Deep Teaching with Story Telling

“All of that, just to teach this little lesson?”

How deep does your teaching go? One way to help students understand a concept and remember the lesson is to share a story. On Thursday I was teaching an idea about fractions that was difficult to grasp. We had been working on understanding this concept all week. I had drawn models on the board and number lines on students’ papers. A few simply were not getting it. I was at a loss. 

The lesson had to do with the fact that whenever the numerator is the same as the denominator, a fraction is equal to one whole. It doesn’t matter if it is 365 over 365 or 5/5, they both equal one whole. How? While I could stop at providing the rule, I like to explain the “why” of math. The following story ensued. 


This is my dad, well past his book-binding days.

When I was in high school, I had the worst job! (This got everyone’s attention.) At least it was my least favorite job. I worked in a factory. What we did was kind of cool. This factory bound books. It was a book bindery. My dad worked there. He was a manager, so he was in charge of a team of people who operated different machines. He got the jobs, planned out how to complete them, gave people orders, made sure things ran smoothly, fixed machines, and was responsible for shipping out completed jobs to happy customers. 

The book bindery had two parts. My dad’s part worked on orders of new books. The other part of the business would repair or re-bind old books. This part would get a shipment of books from university and school libraries in the summer. Workers would use a huge cutting machine to slice the spine of a book away. Then the front and back cover would be removed. A new cover would be made and glued onto the old pages that had been either glued or sometimes sewn together. The new cover would get stamped with the name of the book, author, and publisher. There was a different gigantic machine for each part of this process. This is where I worked for a summer right after graduating from high school. 

846-06111912 © ClassicStock / Masterfile Model Release: Yes Property Release: No 1930s ELDERLY FACTORY WORKER IN OVERALLS SMOKING PIPE PUNCHING TIME CARD

What was so bad about it? Sounds kind of neat, right? There was NO freedom. You had to “clock in” at 8 AM, sharp. It was best to do it a couple of minutes before eight. If you were late, you’d get a “talking to.” A manager would come by and tell you that you had clocked in late too many times. One more and you were gone; You’d be fired. The manager might allow you to explain yourself, but there was no empathy. The clock was unforgiving, and you need to be on time. “Clocking in” meant getting your stiff paper card from a metal sleeve holding many cards, pushing it through a slot on the top of a metal machine displaying the time on the front. You’d push your card down until a cha-gump was heard. At the same time the sound happened, you would feel something grab your card. When you pulled it out, a time would be stamped on it. 

One more thing. It wasn’t a good idea to stamp your card more than a couple of minutes early, unless you had permission. The owners of the bindery did not want to pay anyone more than they had to, and if your card had any extra time on it, they would be responsible to give you money for that time. 

A book with the cover removed, you can see the stitching.

After clocking in, I would get to my workstation to pick up where I left off the day before. I was lucky. Whether it was because my dad worked in the other part of the bindery or I was good at it, I don’t know, but I got to operate “The Blade.” This was the gigantic cutting machine that sliced the spines off of old books. I also used it to trim the edges of pages, so that they were clean and straight for rebinding.

In order to work the machine, you would place the book onto a metal surface and push it against the back wall with the spine facing you. I would adjust the depth of the cut by turning a knob to move the book closer or farther away. When I had it just right, I would press a petal down with my foot. This lowered a metal wall that clamped the book down and held it in place. At this point I could see whether I had lined up the book just right or not. I might need to fine-tune the settings before making my cut. [I had to be careful, because if I cut off too much, the book will not have enough space on the inside of the pages for anyone to read it. If that happened, I’d just wasted an old book. You would get into big trouble if that were to happen. There are no do overs! If you didn’t cut enough off, then you could do it again, but you are wasting valuable time.] With the book held tight by the big clamp, I would push two buttons on either side of the front of the machine with the thumb of each hand, and a giant guillotine of a blade would swoosh down right in front of the clamp, slicing the spine away from the book.

Why the TWO thumb buttons? Let’s say you wanted to push a book against the back with one hand while slicing the binding away. You could accidentally cut every finger off of your hand with one fatal swish of that blade! Forcing you to use both hands at the same time ensures zero accidents. 

Unfortunately, other machines had work-arounds; ways to bypass the safety procedures; and even the cutting machine could be fooled. You could tape a piece of cardboard over one button, tricking the machine into thinking that one of your thumbs was pushing it in. Basically, there were opportunities to become seriously injured on the job. While management might give someone a hard time for doing something dangerous, they would also heap tons of pressure on everyone to achieve inhuman amounts of productivity. You constantly felt like you weren’t getting enough done fast enough. If only there was a way to quicken what you were doing. What if you eliminated one of the timely safety precautions…?

At 10AM a bell would ring, and we could take a fifteen-minute break. The workers would pile into a break room in the middle of the factory where picnic (ironic name) tables were set up. We did this even if it was a gorgeous summer day. It was probably better to NOT know how beautiful it was outside! At the tables we ate snacks, drank coffee, and chatted. There wasn’t any talking on the factory floor; chatting would slow down production, so this was a time for finding out what coworkers had done the night before. We read newspapers to find out what was happening in the world outside of the book bindery. 

10:15AM did not find us exiting the break room. We had better already be out of there and at our stations when the next bell rang. Anyone found lingering would get a talking to

Another bell would ring at noon. [While I was sharing all of this information with my students, I was drawing a timeline of my prison-like day on the dry-erase board.] You would go back to the break room. You better have a packed lunch, because there’s no running to McD’s, even though it was only 2 miles away. I tried it once and the stress of making it back to work on time equaled more indigestion than it was worth!

The factory floor was cement, which caused your feet to hurt. I piled up cardboard boxes to stand on, and I wore sneakers with thick soles, but once your feet hurt, there was no fixing them. Additionally, even though there wasn’t much of a dress code, we did have to wear pants. It was summer time when I worked at the book bindery. Even though the place had air conditioning, the owners were constantly adjusting the temperature to use as little power as possible. It always seemed a little too hot. 

It was difficult to avoid counting the hours between breaks and leading up to quitting time. When would the final bell ring?


Now, we get to the math of the story. I look to my students for an answer. Who can help me get out of here? What time did the final bell ring? I began my eight-hour day at 8AM. One student guessed, “6PM.”

“Was that a guess, or did you work that out?” I query. “Come on. Think. Eight to Noon would be how many hours?”

Another student half-guessed, “5PM.”

“You’re getting closer,” I hint.

You can probably imagine that someone figured out that eight hours would take me from 8AM to 4PM, but we have to account for the half hour of lunch. The owners aren’t going to pay me to eat. That was my time. The 15 minute coffee break in the morning was included in my work day. (Probably, this was meant to fuel productivity with a caffeine jolt, not to mention relieve the tension of not being able to talk all morning.)


Let’s say a guy has a medical condition that requires him to drink some medicine on the hour, every hour. If he takes a drink each hour of an eight-hour work day, his day is split into 8 parts; 8 hours = 8 parts. He doesn’t miss a dose, so he has had 8/8 drinks per day. The 8/8 is one day. 

I didn’t need to stop and take a drink. I only stopped during the allocated break times. With only two breaks, my day was split up into three parts. I work all three parts, so I work three out of my three parts. My 3/3 day is only one day, also. My friend and I both work a full eight-hour day, but mine is simply divided up differently. 

8/8 = 1

3/3 = 1

8/8 = 3/3

I’ve drawn timelines (number lines) on the board. It is easy to see that the same amount of time is broken up differently. 

If my friend keeps his medicinal drink in a 32 ounce water bottle, and his dosage is one ounce per hour, how many days will he be able to use the bottle before he has to refill it? 

How many doses will one day be? With each day broken up into eight equal parts (hours), the denominator will be 8. The total number of ounces (32) will be the numerator. The improper fraction will look like this: 32/8. Is there enough medicine for more than one day? A lot more. How much more?

How many eights go into 32? Or, how many eight-hour days can the 32 ounces be stretched over? You could do repeated subtraction. The water bottle will last four days. 


This Polite Pirate would be celebrating her birthday over the weekend. She got all dressed up on Friday to celebrate. I told her that she looked like a “boss.”

Before leaving this story and transitioning to a different lesson, my students had to know why on earth ANYONE would work at such a horrible place. I told them that there are pros and cons to nearly everything. First of all, this could very well be the only job that some of the workers could get. The book bindery employed many people who did not speak English. Once they were trained on how to operate a machine, they could do their job efficiently, and it didn’t matter that they could not communicate via the same language as the owners. Occupations that require more communicating might require people to know English. 

But, I knew English, so why did I work there? It was a summer job, and although the hourly wage was not very high, it was the only place that offered a full 40-hour work week to a temporary employee. Other businesses weren’t interested in investing training in a worker who would only be there for a few weeks. Also, if I worked over 40 hours, which the boss wasn’t too keen about, I’d get “time and a half.” Ooooh, I feel more math coming on… Groans. 

Many businesses only offer benefits, which include health insurance, to “full-time” employees. This title belongs to people who contract or agree to work a 40-hour week. Sometimes it is worth working a less attractive job, so that you can keep your family safe by having health insurance. This is the American way. 


I’ve told the Polite Pirates (my students) all about running my own painting business before becoming a teacher; There’s lots of math in those conversations! At this point in my explanation I point out that while running your own business means you are the boss, and you have freedom, it is a lot of work! Had the stress of making sure that I had future painting projects to do, because if my work dried up… Then what? There’s no money coming in! So, I had to do a lot of marketing, and that costs money. Then I had the pressure of finishing projects on time. Sometimes I had to work more than 40 hours in a week. Because I set prices with customers before beginning the projects, I didn’t make any extra money if I worked longer hours! And, what if I priced it badly? What if I thought that a job would be lucrative if I charged 300 dollars, only to find out that the product needed to complete the job would cost me $250? Don’t even get me started on spilled paint…! How much of that profit would be left if I had to buy a customer a new carpet? 

Working at a factory is, believe it or not, liberating from the stress of all of that responsibility. You punch in your time clock, put in your hours, punch out, and leave all of the thoughts of work at work. What you didn’t complete will be waiting for you to finish tomorrow. Let the manager stress out about how a job is going to get done. 

Finally, although this all sounds kind of awful, I am glad that I had the experience of working in the book bindery. I learned all about how books are put together, which was interesting. But, more importantly, I got to see first-hand a type of life that I may not have known had I not worked there. 

As I rose from my chair to erase my notes from the board, my students understood that all of that was to teach a simple lesson on fractions. “All of that, just to teach us about whole numbers…?” a few students said in surprise. Yup.

Building Bridges: A Hands-On Math Lesson

This blog serves two purposes: First, I just shared a lesson with the Polite Pirates (my class) that went so well that I want to share it with everyone. And, second, due to its complexity, several students need additional clarification. I am hoping that by writing this down, I can make clear how the business of bridge-building works.

Yesterday morning I dug out the colorful, connectable, plastic blocks I’d stored away in a bin under the counter. I told my students that they would be building bridges. Cheers rang out. They were to work as a team to construct a way for a car to travel from one pile of dictionaries to another. The Polite Pirates cheered with joy.

“There’s a catch, however. You have to buy the blocks!” I exclaimed. The class groaned. “Each one costs ¼ of a dollar. (I’ve been teaching fractions and mixed numbers.)”

“How much is that?!” a few students grumbled.

“You know how much a quarter of a dollar is,” I accused. 

“Twenty-five cents?” a student clarified.

“Yes. You will work as a team of engineers. Use your Spiral Notebooks to keep track of the number of blocks. You’ll need to figure out the total cost of your bridge.

“Oh, one more thing: Your bridge is going to make you money. That’s right! Sure, it will cost you to build it, but once it is done, you can charge a toll for cars to use it. For every foot of bridge you are allowed to charge one dollar. 

Making money got their attention;)

This is the slightly confusing part (one of them, anyway): If about twenty vehicles travel across your bridge per hour, how long will it take to make (dramatic pause) one thousand dollars? 

Before setting them loose, I showed them that this problem was doable. (The looks on their faces were incredulous.) “Let’s say you build a 10 foot bridge. How much money can you charge to cross it?”

“Ten dollars.”

“Right, but that is $10 per car. If twenty cars travel across your bridge in one hour, how much money do you earn?”

Thinking… “Two hundred dollars,” a student offers. 

“Good; You are correct. Where did that number come from?” I prompt. I want the class to know how to do these calculations.

“I multiplied ten by twenty.”

“Right. If your bridge makes $200 every hour, how long will it take to get to a thousand dollars?” Their minds were working, now! 

“Five!” several students shouted in unison. 

“Don’t forget that you need to use some of that money to pay for the building blocks that you used to construct the bridge,” I remind them. And, they’re off! 


The Polite Pirates had a blast working together. I was impressed that they almost instantly formed the idea of making supports to hold up longer sections of bridge. In this way they could earn more toll money. Of course, they had to count the blocks that they used to hold up their bridge when tallying up the cost of building materials. I didn’t let them use anything other than the building blocks for construction. 

Once the bridges got to be several feet long, every single student on the team was needed to hold the bridge in place as more supports and lengths were added. I overheard one third grader explaining to his partners that even though it would cost more to use extra blocks, they would make more money from tolls, because they could make their bridge longer. I reinforced this idea by sharing, “Sometimes you have to spend money to make money, folks!”

After a timer I had set went off, I had everyone stop building and count up the number of blocks that they had used. One team split up the task by divvying up the sections to be counted. They then added all the numbers together. Next, it was time to calculate the cost of all of those blocks. One team had used 355 blocks! How could they figure out 25¢ per block? 

I reminded them that they already knew what a quarter of 100 was. “Separate the 300 from the 55,” I told them. “Each 100 would be how much?”

“Twenty-five dollars,” someone answered. 

“That’s right. Now, how many twenty-fives do you have? We’re talking about 300 blocks.” I wrote 100÷4=25 on the board. When someone suggested that they needed 3 twenty-fives, I put X3 under the 25. “These might seem like really big numbers, but you already know what ‘three-quarters of a dollar is,” I prompt.

“Seventy-five cents!” a few blurt out. 

“Not cents, though…” I can see the gears turning behind my students’ eyes. It feels like I can hear the steam coming from their ears. They even gasp with understanding. 

“Seventy-five dollars.”

“Now, for the 55 other blocks. Is there a number close to 55 that is divisible by four,” sounded like Greek to them. I reworded my question in a more leading way. “Can 48 be evenly divided by 4?” This connected with their math facts. A student raised his hand.

After deciding that 48 blocks would cost $12, we tackled the leftovers. “What’s left?” I asked the Polite Pirates who were sitting so patiently on the carpet in the front of my classroom. Counting up from 48 to 55, we discovered there were seven blocks left. “How can we figure out the cost of these?”  

When this question was met with blank stares, I quickly drew seven (very ugly) squares on the dry erase board. I drew a hasty circle around the first four. “Each of these cost 25¢. How much money is four quarters?” Lights blinked on in every students’ eyes. 

“One dollar…!”

 “And…” I prompted for the cost of the remaining three unaccounted for blocks. 

“A dollar and 75¢,” a student finished the thought.  

“So, these seven cost $1.75, the 48 blocks cost $12, and the 300 blocks cost $25 X 3,” I summed up our calculations thus far. “What will this team need to do next? Tell the person next to you.” Then I sent everyone back to their seats to work out the costs of their bridges. I told them to figure out the prices independently. Then compare your work with your teammates. In this way you can double-check your math accuracy. 

I walked around the room, helping students with their division facts. There was a wonderful hum of productive struggle. Some individuals figured out that they would have to add more than one additional hour on to their original answer in order to account for the cost of the bridge. Most found that only one hour would do the trick. 

Now that all of the math was done, it was time to write about it. I had posted a question in the Polite Pirates’ Google classroom: “How long will it take for your engineering firm to make one thousand dollars?”

They could work with partners and discuss their writing with their team, but each student was responsible for producing their own explanation of what they did. I left the math that I’d shown them on the board, so they could copy it into their notes, or just write about what we figured out together. 

One of the things I like most about using Google classroom on iPads is how easy it is to use the “Speak to Text” feature. It’s true, you have to teach and practice rereading and editing your text, in order for students to use this effectively, but it speeds up typing entire paragraphs. It also helps facilitate a more “Discourse” -style text. When my students purely type, they are less likely to include opening statements, and they will leave out key details. Through the process of “Telling” their iPads what they did, you get a more structured description. And, because it is easy and fast to do, students don’t have a problem including more details. 

Here are just a few samples of the amazing answers that the Polite Pirates typed into their Google classroom assignment.

I hope you enjoyed hearing/reading about this lesson that my students experienced this week. If you have ideas on ways to improve or modify it, let me know in the comments. Thanks, and take care.